Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen inregistrare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen inregistrare act aditional

Va rog sa-mi spuneti care este termenul legal de inregistrare a actului aditional la ITM, de la data semnarii?
Concret: actul a fost semnat in 01.05.2008, si are data de inregistrare la ITM 16.06.2008.
Este valid?
Multumesc.
Art. 8 din Legea nr.130/1999 prevede un termen de 20 de zile de înregistrare a contractelor individuale de muncă, mutatis mutandis si pentru actele aditionale la asemenea contracte se are in vedere un asemenea termen. Cu toate ca actul aditional in cauza a fost inregistrat dupa 45 de zile el nu este lovit de nulitate ci isi va produce efectele, nulitatea in dreptul muncii fiind remediabila.
Multumesc.
Cel mult societatea poate fi amendata de Inspectoratul Teritorial de Munca pentru depasirea termenului legal de inregistrare. Actul aditional este perfect valabil de la semnarea lui, chiar daca a fost inregistrat mai tarziu.
20 de zile pentru înregistrarea contractelor individuale de muncă Legea nr.130/1999
Nu va faceti griji ! Intarzierea depunerii actului aditional la ITM nu anuleaza efectele acestuia.