avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa inchiriez un teren de la o asociatie agricola
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa inchiriez un teren de la o asociatie agricola

As dori sa stiu cum pot inchiria/concesiona/arenda legal un teren agricol care este sub luciu de apa, dar sa pot beneficia si de luciul de apa in scopul pescuitului recreativ/sportiv. Mentionez ca eu sunt pers. fizica, iar terenul in cauza este al unei asociatii. Am discutat cu cei de la asociatie si sunt de acord cu instrainarea temporara a terenului. Problemele mele sunt:
- ce avize trebuiesc ca balta sa intre in circuitul pescuitului cu taxa; pot sa le obtin ca persoana fizica?
- ce contract este mai avantajos pentru mine ca pers fizica sa fac cu cei de la asociatie;
- care este perioada maxima de instrainare temporara si ce contract trebuie incheiat;
- daca proprietarul este asociatie, primaria din localitatea respectiva are vreo implicare?
- rog daca se poate explica diferentele dintre concesiun-arenda-inchiriere.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
Cel mai recent răspuns: cata0102000 , utilizator 17:07, 4 Mai 2011
Sub ce forma il detine asociatia respectiva? Este proprietara lui, il are si ea inchiriat, concesionat?
este o asociatie constituita din mai multi proprietari. multumesc pentru interventia dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenajare balta piscicola in zona rezidentiala iulia_i iulia_i Buna ziua. Vreau sa intreb daca este legal sa se amenajeze o balta piscicola in interes de inchiriere pentru pescuit sportiv, in conditiile in care pe ... (vezi toată discuția)
Concesiune, arendare sau inchiriere? carmen-rodica carmen-rodica Buna ziua, V-as ruga mult sa ma lamuriti in urmatoarea privinta: ce este mai usor, avantajos pentru ambele parti si neatacabil din punct de vedere legal ... (vezi toată discuția)
Ce lege reglementeaza in prezent pescuitul in romania LuchianSeb LuchianSeb Buna seara ! Ce lege / legi reglementeaza in prezent pescuitul in Romania? Am achitat o taxa de pescuit si am pescuit intr-un lac care nu este privat si ... (vezi toată discuția)