Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa inchiriez un teren de la o asociatie agricola
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa inchiriez un teren de la o asociatie agricola

As dori sa stiu cum pot inchiria/concesiona/arenda legal un teren agricol care este sub luciu de apa, dar sa pot beneficia si de luciul de apa in scopul pescuitului recreativ/sportiv. Mentionez ca eu sunt pers. fizica, iar terenul in cauza este al unei asociatii. Am discutat cu cei de la asociatie si sunt de acord cu instrainarea temporara a terenului. Problemele mele sunt:
- ce avize trebuiesc ca balta sa intre in circuitul pescuitului cu taxa; pot sa le obtin ca persoana fizica?
- ce contract este mai avantajos pentru mine ca pers fizica sa fac cu cei de la asociatie;
- care este perioada maxima de instrainare temporara si ce contract trebuie incheiat;
- daca proprietarul este asociatie, primaria din localitatea respectiva are vreo implicare?
- rog daca se poate explica diferentele dintre concesiun-arenda-inchiriere.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
Sub ce forma il detine asociatia respectiva? Este proprietara lui, il are si ea inchiriat, concesionat?
este o asociatie constituita din mai multi proprietari. multumesc pentru interventia dvs.