Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua locuri munca - angajatori diferiti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua locuri munca - angajatori diferiti

Buna ziua,
sunt angajata cu norma intreaga la o societate. Vreau sa ma angajez si la alta firma si sa lucrez in ambele parti.
Cum pot face acest lucru? Stiu ca trebuie semnate doua contracte separate, dar pot lucra in ambele parti in regim full time? Restrictia cu numarul de ore saptamanale este per CIM sau in total indiferent de numarul de CIM?
Exista o limita a numarului de ore zilnice ce pot fi lucrate indiferent de numarul de angajatori?
Conform art.35 alin.1 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Durata de maxim 48 de ore pe săptămână se referă la un singur contract individual de muncă. În alţi termeni, salariaţii cumularzi pot depăşi durata maximă instituită de Codul Muncii.
Sa inteleg ca pot lucra in ambele parti cu program de 8 ore?
raluky22, utilizator
raluky22 a scris:

Sa inteleg ca pot lucra in ambele parti cu program de 8 ore?

Da, cu conditia ca programul de lucru sa nu se suprapuna ....