avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua locuri munca - angajatori diferiti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua locuri munca - angajatori diferiti

Buna ziua,
sunt angajata cu norma intreaga la o societate. Vreau sa ma angajez si la alta firma si sa lucrez in ambele parti.
Cum pot face acest lucru? Stiu ca trebuie semnate doua contracte separate, dar pot lucra in ambele parti in regim full time? Restrictia cu numarul de ore saptamanale este per CIM sau in total indiferent de numarul de CIM?
Exista o limita a numarului de ore zilnice ce pot fi lucrate indiferent de numarul de angajatori?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 5 Mai 2011
Conform art.35 alin.1 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Durata de maxim 48 de ore pe săptămână se referă la un singur contract individual de muncă. În alţi termeni, salariaţii cumularzi pot depăşi durata maximă instituită de Codul Muncii.
Sa inteleg ca pot lucra in ambele parti cu program de 8 ore?
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2011
raluky22, utilizator
raluky22 a scris:

Sa inteleg ca pot lucra in ambele parti cu program de 8 ore?


Da, cu conditia ca programul de lucru sa nu se suprapuna ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cate ore de munca pot lucra intr-o luna? gbrlen gbrlen Conform codului muncii nu poti depasi 48de ore de munca pe samtamana. Eu sunt angajata ca profesor, am norma didactica de 20 de ore(efectiv la clasa), dar pe ... (vezi toată discuția)
8+4 ore max. lucratoare sau 8+2 ore max lucratoare utilizatorcosmin utilizatorcosmin Buna ziua. Problema este urmatoarea: daca lucrez ca si part time (4 h/zi) pot sa mai imi iau un job ca full time? eu stiu ca este voie 12 h/zi dar cineva ... (vezi toată discuția)
Angajat la 2 firme diablo diablo Buna ziua, am un CIM full-time si vreau sa stiu daca sistemul nostru accepta ca la ITM sa se mai poate inregistra inca un CIM full-time intr-un domeniu ... (vezi toată discuția)