Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj + salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj + salar

buna seara,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
am aflat dupa 2 luni dupa ce am angajat o persona ca figureaza in somaj. ce este de facut:?
1. Il anuntati ca trebuie sa anunte AJOFM astfel incat aceasta va decide fie suspendarea somajului, daca c.i.m. este pe durata determinata sau incetarea platii daca c.i.m. este pe durata nedeterminta.

2. De asemenea, salariatul poate cumula indemnizatia cu salariul, numai daca salariul nu depaseste valoarea indicatorului social de referinta (=500 lei, in prezent).