Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trebuie sa anunt la somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trebuie sa anunt la somaj?

inchei un contract cu 2 ore pe salariu min pt 2 ore trebuie sa ajung la Somaj sa anunt?Mai pot pastra somajul?
Se poate cumula indemnizatia de somaj cu veniturile realizate din activitati autorizate potrivit legii, numai daca acestea sunt mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare... pentru 2011, valoarea indicatorului social de referinta in vigoare este de 500 lei .
Trebuie sa aveti un venit sub Indicele social de 500 lei pt. a pastra indemnizatia de somaj.
ASA STIAM SI EU MAI AM UN CONTRACT DE COMISION CA AGENT DE ASIGURARI DAR NU CASTIG MAI MULT DE 250LEI PE LUNA
1. Daca incheiati un CIM pe perioada nedeterminata (chiar si cu 2 ore pe zi) va inceteaza plata indemnizatiei de somaj, indiferent de cuantumul salariului.
2. Daca acel CIM este pe perioada determinata atunci se suspenda indemnizatia de somaj pana la incetarea de drept a CIM, indiferent de cunatumul salariului.