Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare donatie

Buna seara!
As dori sa intreb daca se poate anula o donatie in cazul in care nu sunt respectate sarcinile, DACA donatorul a decedat. Poate sa revoce donatia mostenitorul rezervatar; si daca da, cum?
Da, se poate revoca donatia si de succesorii in drepturi ai donatorului , pentru neindeplinirea sarcinii de catre donatar.
Revocarea in acest caz este una judiciara, nu opereaza de drept , deci mostenitorul se va adresa instantei .
ContSters181996, utilizator