avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in timpul perioadei de graviditate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in timpul perioadei de graviditate

05 mai 2011
Buna ziua!
Sunt interesata sa stiu daca se poate lua concediu medical pe perioada sarcinii inainte de prenatal.
In ce masura influenteaza acesta situatie acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, se poate acorda aceasta indemnizatie daca in ultimile 12 luni am avut concediu medical.
Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2011
Valeria Plescha,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:30, 7 Mai 2011
Va puteti lua concediu medical pt afectiuni legate sau nu de sarcina; sau concediu de risc maternal, daca medicul de medicina muncii face recomandarea
Perioadele de concediu medical si de concedii de maternitate sunt luate in calcul la CCC pana la 2 ani.
dar perioadele de concediu de risc maternal sunt luate in calcul?
Da, si perioadele de concediu de risc maternal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce intra in calculul indemnizatiei de crestere copil? diana_sal diana_sal Buna ziua, am o nelamurire legata de modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului. Concret, in luna decembrie 2016 voi naste. Intentionez sa ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal si concediile medicale din perioada sarcinii Hellene04 Hellene04 As dori sa-mi spuneti - daca eu sunt in a 30 a saptamana de sarcina, cand pot legal sa intru in concediu prenatal? In baza carei prevederi legale? Si inca ... (vezi toată discuția)
Concediu de sarcina si leuzie dupa risc maternal andreea georgiana i andreea georgiana i buna am si eu o problema.am avut probleme cu sarcina si am concediu risc maternal.pe data de 24 fac 7 luni si din cate stiu eu ar trebui ca medicul de familie ... (vezi toată discuția)