Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in timpul perioadei de graviditate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in timpul perioadei de graviditate

05 mai 2011
Buna ziua!
Sunt interesata sa stiu daca se poate lua concediu medical pe perioada sarcinii inainte de prenatal.
In ce masura influenteaza acesta situatie acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, se poate acorda aceasta indemnizatie daca in ultimile 12 luni am avut concediu medical.
Va multumesc
Valeria Plescha,
Va puteti lua concediu medical pt afectiuni legate sau nu de sarcina; sau concediu de risc maternal, daca medicul de medicina muncii face recomandarea
Perioadele de concediu medical si de concedii de maternitate sunt luate in calcul la CCC pana la 2 ani.
dar perioadele de concediu de risc maternal sunt luate in calcul?
Da, si perioadele de concediu de risc maternal.