Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte aditionale la CIM pt.instiintare modificari CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte aditionale la CIM pt.instiintare modificari CM

Dupa modificarea Codului Muncii,societatea este obligata sa incheie acte aditionale cu salariatii prin care sa ii instiinteze de noile prevederi ale codului muncii?
Nu sa ii instiinteze ci sa prevada noile reglementari din Codul Muncii.Da,trebuie intocmite acte aditionale.
Criteriile de evaluare trebuie introduse in contractul individual de munca.
Criteriile de evalaure si obiectivele de performanta trebuie inserate in regulamentul intern si aduse la cunostinta angajatilor.
Puteti sa elaborati aceste informatii si sa le inserati in fisa postului.
Unde scrie ca este obligata? De unde deduceti asta?
L40/20114. La articolul 17 alineatul (2), dupa litera d) se introduce o noua litera, litera d1), cu urmatorul cuprins:
„d1) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;”.
93. Articolul 258 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 258. — Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.”
Dati exemple (Criteriile de evalaure si obiectivele de performanta) va rog...toata lumea este in dilema...Multumesc!