Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca CIM a incetat cu art. 55 lit. a) sau b) Codul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca CIM a incetat cu art. 55 lit. a) sau b) Codul muncii am dreptul la somaj?

daca sa incheiat contractul de munca cu litera 55 a sau b, am dreptul la somaj?
1. Un CIM nu poate inceta exclusiv cu art.55, lit.a) din Codul muncii. este o incetare de drept care este detaliata in art.56, lit.a)-k). Unele litere permit altele nu sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
2. Incetarea CIM cu art.55, lit.b) din Codul muncii nu permite acordarea indemnizatiei de somaj.
3. Primiti indemnizatie de somaj daca va inceteaza CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).