avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca CIM a incetat cu art. 55 lit. a) sau b) Codul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca CIM a incetat cu art. 55 lit. a) sau b) Codul muncii am dreptul la somaj?

daca sa incheiat contractul de munca cu litera 55 a sau b, am dreptul la somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:39, 5 Mai 2011
1. Un CIM nu poate inceta exclusiv cu art.55, lit.a) din Codul muncii. este o incetare de drept care este detaliata in art.56, lit.a)-k). Unele litere permit altele nu sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
2. Incetarea CIM cu art.55, lit.b) din Codul muncii nu permite acordarea indemnizatiei de somaj.
3. Primiti indemnizatie de somaj daca va inceteaza CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiar ajutor somaj ANDRIES adriana ANDRIES adriana Un salariat si-a incetarea contractul individual de munca cu acordul partilor Art.55 lit.b Codul Muncii, deocamdata nu si-a gasit un loc de munca poate el ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa incetarea activitatii conform art. 55(b) din codul muncii? elizanicole98 elizanicole98 Buna ziua!Am o intrebare:sotul meu si-a incetat activitatea la firma la care a lucrat(din 1 dec.1998 pana in 1 dec.2009) conform articolului 55(b)din codul ... (vezi toată discuția)
Art .55 ContSters75393 ContSters75393 Buna ziua.As avea si eu o intrebare.Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art. 55,b poate beneficia de indemniztia de somaj? (vezi toată discuția)