avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 49/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 49/2010

buna ziua! as dori sa stiu daca mai este in vigoare legea 49 cu privire la unele masuri in domeniul muncii
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters203305 , utilizator 08:57, 6 Mai 2011
Legea 49/2010 a modificat Art.56 si Art.61 Codul Muncii .De la 1.05.2011
prin Legea 40/2011, Art.56 lit. d a fost modificat si CIM existent inceteaza de drept ,, la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare".



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare ContSters147006 ContSters147006 Daca un angajat se pensioneaza pentru limita de virsta beneficiind si de grupa a II a de munca CIM se desface cu data depunerii dosarului sau trebuie asteptata ... (vezi toată discuția)
Pensionar pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare Andrei Gica Andrei Gica Incepand cu 01.05.2011, art 56 lit d) care pana acum zicea ca, contractul individual de munca inceteaza de drept [b]la data indeplinirii cumulative a ... (vezi toată discuția)
Incetarea cim - pensie de invaliditate ioanav04 ioanav04 Buna seara tuturor, am rugamintea sa-mi spuna cineva cum inceteaza CIM al unui salariat in momentul inscrierii la pensie de invaliditate (gradul ... (vezi toată discuția)