Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura

Cat timp este valabila o procura? Procura este facuta in Spania in 2007.
Pana la revocare,,,sau cand mandatarul face un inscris de renuntare, si, comunicarea renuntarii celui care ia dat mandatul (procura),,sau prin moartea mandatarului...:sorry:
Este valabila pana cand se revoca, pana cand "expira" termenul pentru care a fost facuta in alte situatii, sau functie de importanta a ceea ce este de facut poate fi considerata deja "veche" si nu mai este luata in calcul, se cere una recenta.
depinde in ce scop a fost facuta.
unele au termen nelimitat (pana la revocare sau decesul uneia din parti), pt drepturi banesti - 1 an jumatate, pt iesirea minorului din tara- un an...
Persoana imputernicita poate adminstra bunuri mobile si imobile, poate instraina orice fel de bunuri, s.a.
astfel de procura e valabila pana la revocarea ei.. insa nu e buna decat pt administrare. pt vanzare, aveti nevoie de procura speciala in care fiecare bun e identificat ( imobil x, compus din, aflat la adresa..., masina marca x, serie caroserie... etc)