Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este termenul de recurs ? Sau definitiva ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este termenul de recurs ? Sau definitiva ?

Ieri 05.05.2011 am prinit acasa Comunicarea de la o Hotarare judecatoaresca. in care scie cu recurs in 15 zile. Intrebare 15 zile lucratoare ? sau 15 zile calendaristice ? Nu vreu sa fac recurs- si nici partea celalta nu doreste a face recurs .. Cum obtinem hotararea definitiva ? ce trebuie facut ? cit se timbreaza ? nu stiu ce trebuie sa fac.. poate ma sfatuieste cineva.
Va multumesc.
Sunt 15 zile calendaristice ... daca hotararea se ataca cu recurs, atunci ea este definitiva ... daca nu se doreste exercitarea caii de atac a recursului de catre niciuna dintre partile litigante, atunci se poate astepta trecerea termenului de recurs dupa care se poate merge la instanta pentru a solicita eliberarea unei copii legalizate de pe hotararea pronuntata cu menitiunea ca este definitiva si irevocabila.
Termenul de recurs este de 15 zile calendaristice.
Termenul se calculeaza pe zile libere, adica in calculul termenului
nu intra prima si ultima zi.
Daca ultima zi a termenului cade intr-o zi nelucratoare termenul
indeplinit la urmatoarea zi lucratoare.
Dupa expirarea termenului formulati cerere de legalizare
la instanta care a pronuntat hotararea.
Taxa de timbru pentru legalizare este de 2 lei.
Daniel Coman, Avocat
termenul este de 15 zile calendaristice. dupa ce expira cele 15 zile mergeti la arhiva judecatoriei si faceti cerere pt legalizarea sentintei.