avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculeaza ? pentru a ramane o hotarare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculeaza ? pentru a ramane o hotarare definitiva ?

Un dosar civil se pronunta la data de: 07.06.2011
Comunicarea am primi-to acasa pe deta de: 05.05.2011 ( Data postei )
Cind devine definitiva si irevocabila , La 15 zile de la de la comunicare ?
Devine definitiva si irevocabila implicit , (in eventualitatea cind nu exista recurs) sau mai trebuie intreprinsa o actiune.
Deci cum calculez 15 zile Se pune la calcul de pe data postei ? - 05+15= 20 Este corect ? sau cum se face ?
Pe ce data as putea ridica sentinta definitiva ?
Multumesc !

P.s. Sincer chiar nu am mai vazut de mult timp si nici nu am mai intilnit,un forum atat de amabil, Cinste si sanatate tuturor celor ce indruma pe diferite cai,oameni care nu au posibilitatea de a consulta un specialit.
Sanatate

Cel mai recent răspuns: goe_07 , utilizator 23:48, 17 Mai 2011
Termenul se calculeaza pe zile libere, adica nu intra ultiam si prima zi.
Daca ati primit pe 5 mai, ultima zi este 21 mai, in care mai poate fi declarat recurs.
Avand in vedere ca ultima zi pica intr-o zi nelucratoare, 21 mai fiind sambata , ultima zi se proroga pentru prima zi lucratoare.
Astfel, ultima zi de recurs este 23 mai.
Hotararea ramane definitiva pe 24 mai.
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
Daniel Coman, Avocat
Daca numarati 15 zile incepand cu 6 mai , ultima zi de depunere a recursului este 20 mai. deci pe 21 mai puteti legaliza daca e zi lucratoare .
21 mai este zi nelucratore penru instanta este sambata
Pentru lamuriri,referitor daca s-a introdus sau nu recurs, contactati personal instanta care a pronuntat hotararea
Daca nu a fost atacata hotararea,depuneti cerere pentru eliberarea de copie legalizata,cerere la care anexati timbru judiciar si taxa de timbru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este termenul de recurs ? sau definitiva ? dorudoru dorudoru Ieri 05.05.2011 am prinit acasa Comunicarea de la o Hotarare judecatoaresca. in care scie cu recurs in 15 zile. Intrebare 15 zile lucratoare ? sau 15 zile ... (vezi toată discuția)
Intrebare- comunicare hotarare divort milka2 milka2 buna seara am si eu o problema 7 august tribunalul iasi a redactat sentinta ca am castigat eu apelul in caz de un minor dar eu nu am stiut eu am adresa ... (vezi toată discuția)
Termen pentru legalizarea deciziei dupa apel kdoina2007 kdoina2007 Va rog sa-mi spuneti, care este termenul pentru a cere legalizarea deciziei dupa apel in procesul de partaj, in conditia in care am primit comunicarea deciziei ... (vezi toată discuția)