Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum public/drum privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum public/drum privat

Eu locuiesc intr-un sat destul de linistit pana cand un vecin a vandut din terenul sau unui alt om,pe acel teren se afla un drum care teoretic nu este public dar era la intelegerea vecinilor sa se lase 2 metri pt trecere. O parte din vecini au pus bani o parte au lucrat la drumul respectiv cu banii respectivi s-au cumparat pietris si bucati mari de pietre pt a se putea trece si pe timp ploios. acel om nu a vrut sa se mai lase loc de trecere si au inchis drumul.In acest fel suntem obligati sa mergem prin sat facand drumul spre casa mai lung si anevoios.Mentionez ca am facut o lista cu cei care suntem pagubiti daca se poate spune asa si am mers la primar in care am specificat problema.Primarul inca nu ne-a raspuns la problema si noi inca trecem pe marginea drumului pe langa gard,pt ca sunt multe familii cu copii care trebuie sa ajungem la scoli si servicii iar drumul public pe care ar trebui acum sa mergem facem 30 de min pana in statie la coborat pt ca ne aflam pe un deal,iar la venirea acasa se ajunge si la o ora daca mai ai un copil mic drumul se face si mai greu de parcurs.Eu nu am un copil dar intr-o dupa-amiaza am mers pe scurtatura mai exact pe terenul acelui om si a venit dupa mine si m-a impins cu o sapa si a sarit la bataie,mai precizez ca nu sunt singura care merge pe acolo dar am vorbit cu vecinii si sunt singura la care a sarit la bataie (mi-a tras o palma peste fata)si m-a impins cu sapa .
Si vin la voi cu o mare intrebare desi sunt constienta ca fiind teren unui cetatean nu avem dreptul sa trecem pe proprietatea privata acelui om dar el nu este obligat de vreo lege sa lase un minim de 6 metri pt a putea intra ambulanta sau pompierii la casele din zona?pt ca asa cum acest om a inchis asa pot face toti si atunci s-ar inchide calea de acces la mai multe de vreo 10 familii?S-au poate trebuie sa fim dotati cu puteri supranaturale si sa zburam spre casele noastre?cu riscul de a ma repeta daca acest om a inchis drumul asa pot face cu totii si atunci noi ce ar trebui sa facem?Ar trebui ca familiile care au copii sa stea cu grija ca in drumul spre casa copii lor sa fie batuti si injurati?or ' nu au destule de multe griji cu viata in sine?
,Cei care au teren(fonduri infundate) au dreptul sa ceara drum de trecere(de servitute) pentru a ajunge la drumul public. Faptul ca exista un drum, care, este adevarat, este mai lung dar ofera iesirea la drumul public, nu va da dreptul sa o luati pe "scurtatura " din batatura omului.Nu inteleg cum sunteti pagubiti, d-voastra, care de fapt doriti sa-l pagubiti pe respectivul om de dreptul lui de proprietate.-acest lucru se cheama abuz de drept, pentruca d-voastra, doriti ca sa impuneti, invocand normele de buna vecinatate, unui om care isi apara dreptul lui de proprietate.
Da, inca o data, ati avea acest drept daca nu ar exista nici o alta cale de iesire la drumul public, dar intrucat aceasta exista, deci nu aveti fonduri infundate, nu aveti dreptul sa cereti acest lucru.
Inca ceva, d-voastra stabiliti si o latime de minimum 6m , a acestui drum.Nici macar Codul civil nu stabileste o latime a unui drum de servitute, de acces, jurisprudenta instantelor (daca veti ajunge acolo) stabileste cam 3m latime, pt.ca fondul aservit sa fie cat mai putin afectat de aceasta lipsa de folosinta a terenului tau, deci a dreptului lui de proprietate.
Masina de pompieri are latime de 2,90, ambulantele la fel.Prin reg.de urbanism se da minimum 3,5 m latime pt.trecere(daca ar fi cazul, dar nu este).Asa cum d-voastra aveti drept de trecere asa si vecinul(nu-l ciunosc) are dreptul sa-si apere proprietatea).Si daca ati avea dreptul de trecere pe pamantul lui, acest drept nu este gratuit(art.616-620 cod civil)