Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Polistist, martor in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Polistist, martor in proces penal

Buna ziua.

La aproape un an dupa un incident am un dosar ajuns la Parchet. In acel dosar si eu si un politist suntem pe rand faptuitor si parte vatamata. Eu pe 239 alin 2 c pen, el pe 250 alin 3 c pen. V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarele 2 aspecte :
1. Politistul poate sa ii foloseasca pe ceilalti agenti, care au fost de fata la momentul incidentului, ca si martori ?
2. Poate fi folosita in proces, ca si proba, o inregistrare video obtinuta de la un restaurant din zona unde s-a petrecut incidentul ?

Va multumesc mult !

PS: Stie cineva cum pot edita subiectul ?
adrianfr, utilizator
Si ceilalti agenti pot avea calitate de martori ei fiind prezenti sau cunoscand imprejurari sau situatii legate de fapte.
Organele de urmarire penala si eventual instanta vor aprecia asupra utilitatii si concludentei inregistrarii , in cazul admiterii acesteia , fiind necesara atestarea veridicitatii ei prin expertiza de specialitate.