Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua

As dori sa plec de la firma in care lucrez , prin depunerea demisiei. Si as vrea sa nu respect partea din contract care spune ca trebuie sa stau 15 zile in preaviz.
Am citit pe aici pe forum (corectati-ma daca gresesc) ca daca angajatorul nu isi respecta obligatiile din CIM atunci nu mai sunt obligata sa stau in preaviz. El si-a respectat toate obligatiile din CIM, dar de-a lungul timpului eu am semnat niste acte aditionale la CIM pentru formare profesionale, iar angajatorul nu si-a respectat obligatiile din actele aditionale.

Dat fiind faptul ca actele aditionale aduc modificari/completari la CIM, si angajatorul nu si-a respectat obligatiile din actele aditionale, mai sunt obligata sa stau in preaviz daca imi depun demisia ?

Completare: incheierea contractului de comun acord iese din discutie. Motiv: am facut o astfel de intelegere, am semnat-o in 3 exemplare, care au ramas la angajator ca sa se duca la ITM si sa-mi aduca si mie o copie semnata si stampilata. Asta era acum 2 saptamani si nici acum nu mi-am primit copia. Astazi am fost la ITM si se pare ca ei nu au primit nimic :-(
chiar nimeni ? macar o parere ...
Nu inteleg de ce tineti asa de mult sa nu respectati preavizul. In situatia in care angajatorul e pus in garda ca vreti sa plecati (incetarea prin acord despre care nu aveti vesti) si oricum ati pierdut 2 saptamani de asteptare.
Daca o faceti fara preaviz angajatorul poate sa considere ca avea dreptul la preaviz si de aici o intreaga tevatura: procedura prealabila, decizie de concediere, atacarea deciziei, etc.
Pe fond chestiunea e interpretabila si dvoastra veti incerca sa sustineti varianta ca nu era necesar preavizul intrucat angajatorul nu a facut acele cursuri de formare profesionala, cealalta parte va incerca sa demonstreze contrariul. Pierdere de timp, nervi si bani.
Dati-va deimisia cu preaviz, puteti chiar sa nu o motivati, obligatoriu inregistrati-o si dupa 15 zile calendaristice sunteti libera.
Puteti demisiona si fara preaviz (art.79 alin.7 C.mun.), contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
In acest sens, angajatorul trebuie sa renunte el la acordarea preavizului.
TEMEI LEGAL
Demisia
Art. 79. - (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de v oinţă a salariatului care, printr -o
notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui
termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada ac esteia
prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după
caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu po ate fi mai mare de 15 zile
calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii
care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat,
termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la d ata
renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile
asumate prin contractul individual de muncă

Se poate demisiona si fara preaviz conform art.79 alin.7 C.mun., contractul individual de munca incetand la data expirarii preavizului sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
In acest caz angajatorul trebuie sa renunte el la acordarea preavizului
Cata dreptate are colegul "icsulescu"!
Scopul dvs. este sa plecati din firma si nu acela de a pleca neaparat cu un anume articol din Codul muncii. Pierdeti mult timp cu maruntisuri cand pana acum erati plecat deja!
Nici nu va imaginati cat de greu e sa demonstrati ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile din CIM si cat timp va ia!
Tineti cont de sfaturile colegilor mei consultanti.