Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obiective de performanta si criterii de evaluare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obiective de performanta si criterii de evaluare

Am o intrbare obietivele precum si criteriile de evaluare trebuiesc facute pentru fiecare salariat in parte sau doar pentru functii de executie pe studii medii si pe studii superioare cum se faceau inainte. Multumesc frumos si as aprecia faptul ca totusi imi raspunde si mie cineva.
Stabilirea obiectivelor de performanta individuala si a criteriilor de evaluare a acestora reprezinta un drept al angajatorului, potrivit prevederilor art. 40/1/f.
Criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor trebuie sa fie cuprinse in Regulamentul intern, potrivit art. 258/i.
Cum Regulamentul intern nu se modifica si nu se adapteaza cu fiecare noua angajare, opinez ca intocmirea criteriilor de evaluare ar trebui sa fie facuta pe posturi, in timp ce obiectivele de performanta individuala (eventual preelaborate pentru fiecare post) pot fi adaptate cerintelor de la data incadrarii salariatului, eventual si in corelatie cu salariul negociat (pentru salariatii din mediul privat).

Nefiind strict reglementata de Cod, e doar o opinie.
ContSters193759, utilizator
Am si eu o rugaminte.Are cineva un exemplu de act aditional la CMI cu modificarile intervenite de la 01.05.2011?Stiu ca obiectivele de performanta difera in functie de profilul de activitate al fiecarei unitati insa macar pt a-mi forma o idee asupra a ceea ce avem de facut.Multumesc!
Pentru documentare intrati si pe
www.avocatnet.ro/content/for...