Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie concediu medical ca urmare unui accident ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie concediu medical ca urmare unui accident de munca

Va rog sa-mi spuna cineva daca societatea la care sunt angajat, are dreptul sa revina asupra calcularii indemnizatiei ptr c.m datorat unui accident de munca. Concret, la data de 28 febr. am cazut pe scarile firmei la care lucrez si am fost diagnosticat cu fractura si entorsa la incheietura mainii drepte. Am primit c.m. cod 03, pe durata lunii martie, si mi s-a virat echivalentul a100% din salar pe card. Luna aceasta, cand mi-au venit banii pe aprilie (lucrata integral) am constatat o diferenta de 24% in minus. Explicatia sefilor a fost ca mi s-a calculat gresit indemnizatia pe martie, si mi-au retinut diferenta din salariul de pe aprilie. Din informatiile gasite de catre mine nu reiese clar modul de calculare a indemnizatiei, si nu mi se pare corect sa-mi diminueze salariul chiar daca a gresit cineva la calcul...
1. Codul 03 - accident de munca - se plateste cu 100%.
2. Poate pe certificatul din aprilie nu mai era acelasi cod.
3. Cereti explicatii angajatorului (in ce consta greseala pe luna martie)
1.Multumesc mult, asa ma gandeam si eu.
2. Am reluat activitatea de la 1 apr. - deci nu e cazul.
3. Asa voi face, multumesc.