avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil modificata incepand cu 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil modificata incepand cu 1 ian 2009

Buna ziua,

Pentru o persoana care era deja in CIC la data intrarii in vigoare a acestei legi (deci lua 600+200 RON)si are un venit net pe ultimele 12 luni mai mare de 4000 RON care este noua valoare a indemnizatiei ?

Cererea de recalculare a fost depusa pe data de 12.01.2009. Pe lunile ian, febr, mar s-au primit 600+200 ron, iar in apr s-a primit indemnizatia marita plus retroactiv (11000). Este corecta aceasta suma ? Dupa calcule suma trebuie sa fie mai mare (4000 * 4 = 16000 din aceasta scazand 800 * 3 = 2400 rezulta 16000 - 2400 = 13600 ron).

Unde se depun contestatiile ?

Multumesc mult,
Laura
Cel mai recent răspuns: l_patachi , utilizator 11:14, 5 Mai 2009
Buna dimineata

Calculul e corect, pentru ca in aprilie s-a primit indemnizatia pe martie. Deci ai primit diferenta pe ianuarie si februarie si integral pe martie. Adica diferenta (4000-600)x2=6800 si pe martie 4200.
Sper ca am fost clara.
O zi frumoasa.


Daca aveti dubii in ceea ce priveste modul de calcul, puteti depune contestatie motivata la AJPPS, emitentul deciziei de acordare a indemnizatiei. ;)


Credeam ca plata efectuata in aprilie este aferenta lunii aprilie. Acum totul este clar.
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu medical ca urmare unui accident de munca petru13 petru13 Va rog sa-mi spuna cineva daca societatea la care sunt angajat, are dreptul sa revina asupra calcularii indemnizatiei ptr c.m datorat unui accident de munca. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil marita la 85% manearoxy manearoxy Va rog sa ma ajutati! Daca am nascut in luna august 2012, din ce luna beneficiez de indemnizatie marita la 85%? Mentionez ca am primit prin posta decizia de ... (vezi toată discuția)
Mod de calcul indemnizatie concediu prenatal & lauzie adribb8 adribb8 Buna ziua, Incerc sa imi calculez indemnizatia pt cele 126 zile co pre-post natal va rog sa ma corectati daca gresesc, deoarece mi se pare ca obtin cam ... (vezi toată discuția)