Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil modificata incepand cu 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil modificata incepand cu 1 ian 2009

Buna ziua,

Pentru o persoana care era deja in CIC la data intrarii in vigoare a acestei legi (deci lua 600+200 RON)si are un venit net pe ultimele 12 luni mai mare de 4000 RON care este noua valoare a indemnizatiei ?

Cererea de recalculare a fost depusa pe data de 12.01.2009. Pe lunile ian, febr, mar s-au primit 600+200 ron, iar in apr s-a primit indemnizatia marita plus retroactiv (11000). Este corecta aceasta suma ? Dupa calcule suma trebuie sa fie mai mare (4000 * 4 = 16000 din aceasta scazand 800 * 3 = 2400 rezulta 16000 - 2400 = 13600 ron).

Unde se depun contestatiile ?

Multumesc mult,
Laura
Buna dimineata

Calculul e corect, pentru ca in aprilie s-a primit indemnizatia pe martie. Deci ai primit diferenta pe ianuarie si februarie si integral pe martie. Adica diferenta (4000-600)x2=6800 si pe martie 4200.
Sper ca am fost clara.
O zi frumoasa.

Daca aveti dubii in ceea ce priveste modul de calcul, puteti depune contestatie motivata la AJPPS, emitentul deciziei de acordare a indemnizatiei. ;)

Credeam ca plata efectuata in aprilie este aferenta lunii aprilie. Acum totul este clar.
Multumesc mult.