avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme inchiriere locuinta

Buna ziua,
am inchiriat o locuinta pentru o perioada de 1 an, achitand in avans chiria proprietarului printr-un contract de inchiriere facut printr-o agentie imobiliara. La 8 luni de la inchiriere am primit un telefon de la proprietar cum ca trebuie sa ma mut pentru ca el a vandut apartamentul desi mai am 4 luni achitate, spunand ca imi restituie suma ramasa. Acum ma suna si cel care a cumparat si cere eliberarea locuintei. Ce pot face in aceasta situatie eu nedorind sa ma mut pana la expiarea perioadei de inchiriere? Care sunt caile legale ale noului proprietar de a ma evacua din locuinta si cum ma pot apara in aceasta situatie?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gavril , utilizator 14:17, 3 Iulie 2008
contractul de inchiriere are data certa ?
de exemplu: a fost prezentat la adm. financiara? a fost intocmit de un notar sau avocat ? a fost prezentat la Politie pt. a se stabili domiciul sau resedinta ? etc.

sau este prevazut in contractul de inchiriere ca acesta se desfiinteaza in caz de vanzare, schimb sau alt fel de instrainare?
Ultima modificare: Joi, 3 Iulie 2008
Gavril, utilizator
Conform art. 1441 Cod civil, daca locatorul vinde lucrul inchiriat, cumparatorul este obligat sa respecte locatiunea facuta inainte de vanzare, cu conditia sa fi fost incheiata prin inscris autentic sau prin inscris sub semnatura privata, dar cu data certa, afara de cazul in care desfacerea ei din cauza vanzarii s-ar fi prevazut in insusi contractul de locatiune.
In lipsa de stipulatie contrara, contractul de locatiune cu data certa anterioara vanzarii-cumpararii produce efecte si este opozabil cumparatorului.

Rezulta ca, vanzarea este o cauza de incetare a locatiunii numai daca contractul s-a incheiat verbal ori prin inscris sub semnatura privata fara data certa, ori daca contractul contine clauza de incetare a locatiunii in caz de vanzare.
katona ella a scris:



Rezulta ca, vanzarea este o cauza de incetare a locatiunii numai daca contractul s-a incheiat verbal ori prin inscris sub semnatura privata fara data certa.


inopozabilitate, draga mea, nu incetare. fata de locator (fostul proprietar) contractul produce efecte .. nu inceteaza asa subit .. astfel incat locatarul are dreptul la niste pretentii (daune interese).
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Contractul are data certa de incepere / incetare, nu stiu daca a fost prezentat la circa financiara (nu cred , proprietarul trebuia sa o faca, nu?) iar la politie pentru domiciliu nu am fost pentru ca nu am avut nevoie, iar de prevazut in contractul de inchiriere ca va fi vandut nu este.
Totusi stiu ca intr-un contract de vanzare cumparare se stipuleaza clar ca imobilul respectiv nu este obiectul unui litigiu, ipoteca, inchiriere etc iar vanzatorul garanteaza acest lucru in fata notarului si a cumparatorului prin contract. Atunci cum s-a putut incheia acest contract fara a se tine cont de inchiriere (decat prin nedeclarare) iar cumparatorul a stiut de inchiriere pentru ca m-a contactat in ziua semnarii contractului de vanzare sa ma intrebe cand eliberez locuinta.
Sper totusi intr-o rezolvare amiabila a acestei situatii, dar ce pot face in cazul in care aceasta nu este posibila?
hai sa te intreb asa: ai prezentat contractul la vreo institutie publica? se face mentiune undeva de el ?
ca are contractul pe el o data calendaristica pusa de parti ... nu inseamna ca are data certa.

prin urmare daca nu ai data certa pe contract ... atunci vanzatorul te poate da afara. asta teoretic.

acuma practic ...

tu mai ai de stat acolo 4 luni ... Pai incepi prin a schimba yalele apartamentului (in caz de nu le-ai schimbat deja) si asteapta ... Spui ca tu ai contract .. chirie .. platita etc. si nu vrei sa pleci.
Vanzatorul poate sa te evacueze numai prin hotarare judecatoreasca. Trebuie sa te dea in judecata. pai procesul asta poate dura mai mult de 4 luni. Plus de asta ... daca te da in judecata tu chemi locatorul (fostul proprietar) in garantie. Orice pretentii are avea fata de tine noul proprietar (trebuie sa le garanteze vechiul proprietar) tu le ceri de la locator (garant).
In fapt, toate cheltuielile cerute de noul proprietar in proces plus cheltuielile efectate de tine ... vor trebui achitate de vechiul vanzator.

Daune interese cerute de noul proprietar ? Cuantumul lor se ridica la nivelul chiriei apartamentului. alte pagube ... nu prea vad care ar mai fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare legata de contract inchiriere jymmy jymmy dupa ce fac contractul, pe parcursul derularii acestuia daca vreau sa vand casa fratelui/surorii cu pastrarea contractului/chiriasului, deci nu afecteaza in ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere aleius aleius Buna ziua, as avea nevoie de un sfat profesional: eu vreau sa inchiriez o casa pe care proprietarul ar prefera sa o vanda.Cum ar trebui sa procedez, ce ... (vezi toată discuția)
Ca proprietar cum scap de chiriasii fostilor proprietari? sebala sebala am achizitionat o casa si nu pot beneficia de dreptul meu de proprietar deoarece chiriasii fostilor proprietari nu vor sa paraseasca casa desi au fost ... (vezi toată discuția)