Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere

Buna ziua,
as avea nevoie de un sfat profesional:
eu vreau sa inchiriez o casa pe care proprietarul ar prefera sa o vanda.Cum ar trebui sa procedez, ce clauze trebuie puse, care sa ma ajute, in caz ca dupa o luna de la inchiriere gaseste client pt. vanzare.
contract de inchiriere cu data certa sau inscris in CF, iar noul proprietar va fi obligat sa respecte locatiunea.
Atentie marita,proprietarul prin clauze contractual asumate poate solicita ,in termen de urgenta eliberarea spatiului,de ex pentru a se muta chiar personal.
Instrainarea de catre locator a bunului inchiriat nu antreneaza incetarea contractului de locatiune decat daca aceasta s-ar fi prevazut expres in contractul de inchiriere.Potrivit art.1441 C.civ.cumparatorul bunului este dator sa respecte locatiunea incheiata inainte de vanzare(prin act autentic sau prin act cu semnatura privata cu data certa),dar nu mai mult de 3 ani,daca locatiunea n-a fost facuta opozabila,prin transcriere,tertilor.