avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pe un produs fabricat in Romania ce trebuie sa scrie ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pe un produs fabricat in Romania ce trebuie sa scrie ?"Made in Romania" sau "Made in CEsau EU"

Buna ziua. Urmeaza sa fabric un produs in Romania cu potential de vanzare atat in tara cat si in strainatate. Ce ar trebui sa scriu pe ambalaj ? "made in romania", "made in CE" sau "made in EU". Exista vre-o legislatie vis-a-vis de aceasta problema sau ramane la latitudinea mea? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 21:50, 8 Mai 2011
si eu fac export si scriu pe produsele mele made in romania. nu am avut niciodata nicio problema in acest sens.
Pentru a vinde in RO, vedeti in ce masura va ajuta si prevederile legii nr. 608/2001 privind conformitatea produselor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etichetarea "produs in romania" Alep Alep Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate mentiona pe eticheta \"Produs in Romania/Europa\" pentru produsele cosmetice fabricate in strainatate (Asia de ... (vezi toată discuția)
Apm afm - deseuri rezultate din ambalarea materiilor prime GmLed GmLed Buna ziua, Ma lovesc de urmatoarea problema analizand legea 249 / 2015 si oug 196 / 2005 Reprezint o fabrica (SRL) producatoare de becuri pe tehnologie ... (vezi toată discuția)
Import produse din spatiul ue TudorS24 TudorS24 Situatie: Avem deschis un SRL si urmarim sa comercializam produse cumparate din spatiul UE prin intermediul unui magazin online. Puteti sa ne exemplificati ... (vezi toată discuția)