Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Pe un produs fabricat in Romania ce trebuie sa scrie ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Pe un produs fabricat in Romania ce trebuie sa scrie ?"Made in Romania" sau "Made in CEsau EU"

Buna ziua. Urmeaza sa fabric un produs in Romania cu potential de vanzare atat in tara cat si in strainatate. Ce ar trebui sa scriu pe ambalaj ? "made in romania", "made in CE" sau "made in EU". Exista vre-o legislatie vis-a-vis de aceasta problema sau ramane la latitudinea mea? Va multumesc.
si eu fac export si scriu pe produsele mele made in romania. nu am avut niciodata nicio problema in acest sens.
Pentru a vinde in RO, vedeti in ce masura va ajuta si prevederile legii nr. 608/2001 privind conformitatea produselor.