Forum Discuţii juridice Executare silită Incuviintare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Incuviintare executare silita

O persoana merge la un executor cu o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila si investita cu titlu executoriu.In hotarare se specifica, ca paratul este obligat sa restituie reclamantului o suma de bani. Executorul a facut o cerere catre instanta (comform proceduri) de incuviintare executare silita.In acest timp debitorul(paratul) poate sa vanda si sa instraineze tot ce are pe numele lui.Ce poate sa faca creditorul pentru a nu ajunge in situatia de a nu mai avea ce sa execute de la debitor.Mentionez ca in momentul formulari cereri de incuviintare executare silita debitorul avea proprietatii mobile si imobile. Va multumesc.
Poate solicita instantei instituirea unui sechesru asigurator ....
Poate introduce in justitie, potrivit art. 975 Cod civil, actiune revocatorie, adica o actiune prin care se solicita revocarea unui act de instrainare cu titlu onoros incheiat de debitor in frauda creditorului.
Pentru aceasta actiune se cer indeplinite 2 conditii - insolvabilitatea debitorului si prejudiciul adus creditorului.