Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... actiunea revocatorie(pauliana)se poate alica si unui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

actiunea revocatorie(pauliana)se poate alica si unui contract de donatie?

DACA INAINTE DE A FII EXECUTAT SILIT TU AI DOMAT PROPIETATEA UNEI PERSOANE CREDITORUL POATE CERE ACTIUNE REVOCATORIE?(PAULIANA)
Actiunea revocatorie poate definita ca fiind actiunea prin care creditorul poate cere revocarea(desfiintarea) pe cale judecatoreasca a a cetlor juridice incheiate de debitor in vederea prejudicierii sale
In conformitate cu art 975 Cod civil pentru a se putea intenta actiunea revocatorie este necesara indeplinirea cumulativa a mai multor conditii,respectiv actul atacat sa fi creat creditorului un prejudiciu,frauda debitorului ,creditorul sa aibe o creanta certa,lichida si exigibila si in principiu anterioara actului atacat si complicitatea la frauda a tertului cu care debitorul a incheiat actul atacat
Daca instrainarea imobilului dedus executarii s-a realizat dupa ramanerea definitiva a hotararii instantei de judecata ,da ,se poate promova actiune revocatorie (pauliana)
ynocentta, utilizator
Se poate cere daca se dovedeste faptul ca donatia s-a facut tocmai in scopul de a diminua patrimoniul debitorului.
Dintre tote condițiile alea, complicitatea la fraudă a terțului trebuie îndeplinită numai când se atacă un act cu titlu oneros. Dacă actul e cu titlu gratuit e suficientă frauda debitorului.
Creditorul poate exercita actiunea pauliana daca sunt întrunite urmatoarele conditii:
- existenta unui act fraudulos al debitorului prin care s-a cauzat o prejudiciere a drepturilor creditorului, constând în micsorarea gajului general, de natura sa determine sau sa mareasca insolvabilitatea debitorului;
- creanta creditorului sa fie anterioara actului atacat, deoarece daca este ulterioara, acel act nu poate fi prejudiciabil si nici fraudulos pentru creditor;
-creanta trebuie sa fie certa, lichida si exigibila, iar în cazul actelor cu titlu oneros, tertul sa fi participat în complicitate cu debitorul la fraudarea creditorului.
În practica judiciara s-a retinut ca pentru admiterea actiunii pauliene, creditorul trebuie sa faca dovada unei creante certe, lichide si exigibile, anterioare actului pe care îl ataca, precum si a prejudiciului si coniventei frauduloase dintre debitor si tertul achizitor, care consta în faptul ca acesta din urma a cunoscut existenta creantei si ca a achizitionat bunul urmaribil tocmai pentru a zadarnici încasarea ei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat