Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune paulina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune paulina

Daca o persoana instraineaza un imobil prin donatie si peste 1 an si 3 luni se declanseaza impotriva ei executarea silita pentru ca este debitor garant, creditorul poate face actiune revocatorie?
Referitor la anterioritatea creantei in raport de actul atacat,doctrina si practica judiciara au decis unanim ca actul fraudulos de instrainare savarsit in scopul sustragerii unui bun de la urmarirea silita este revocabil,chiar daca a fost incheiat inainte de inceperea urmaririi ,
dar dupa savarsirea faptei pentru care instanta de judecata a dispus hotarare de obligare a debitorului la achitare suma in favoarea creditorului parte vatamata
Pentru execitarea unei actiuni pauliene nu este necesar ca persoana creditoare sa detina titlu executoriu prin care sa ii fie constata creanta,deoarce actiunea pauliana nu este act de executare,ci o invocare a unui act prin care se fraudeaza dreptul de gaj general al creditorilor chirografari si ea se intenteaza impotriva unui tert care a profitat de acel act
Prin urmare ,nu este absolut necesar ca persoana creditoare sa fi avut un titlu executoriu cu data anterioara actului atacat,fiind suficienta imprejurarea ca inscrisul de instrainare a fost intocmit dupa pronuntarea instantei de hotarare favorabila creditorului
Imobilul a fost instrainat in aprilie 2009, iar instanta a pronuntarea instantei in favoarea creditorului a fost in septembrie 2010. Rog lamuriri in continuare.
Daca nu se poate demonstra interesul debitorului pentru invocarea fictiva a stari de insolvabilitate,daca nu exista dovezi temeinice care eventual sa sustina complicitatea la frauda,eventuale relatii intre vanzator si cumparator,nu se justifica demararea unei actiuni revocatorii
Daca nu stapaniti procedura ,in baza documentelor ,consultati persoana specializata
Fiind vb de o donatie nu e necesar sa dovedesti complicitatea tertului dobanditor la frauda.
Creditorul poate exercita actiunea pauliana in urmatoarele conditii: creanta sa fie certa lichida si exigibila, prin actul fraudulos s-a cauzat o prejudiciere a drepturilor creditorului, acest act a marit sau a determinat starea de insolvabilitate. De asemenea, creanta trebuie sa fie anterioara actului atacat.

Datoria asta nu e personala, dvs ati girat pt cineva, neavand cum sa prevedeti ca veti avea de plata..plus ca procesul s-a desfasurat ulterior, personal nu cred sa aiba succes in actiunea asta.
Veti avea nevoie de avocat daca va fi vb totusi de o astfel de actiune