avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatul nu cere cheltuieli de judecata !
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatul nu cere cheltuieli de judecata !

In mai multe procese pe care le/am castigat pe fond dar paratul a facut apel, avocatul meu nu a solicitat cheltuieli de judecata, desi nu mi-a cerut parerea asupra acestui aspect, adica de a renunta la cheltuielile de judecata. Si cum onorariile s-au invartit in jurul sumei de 1000 Euro, si nefiind cerute, parata a facut apel. Am castigat si in apel dupa ce am platit avocatului acelasi onorar a doua oara. paratul a facut recurs si avocatul mi-a cerut din nou acelasi onorariu. Acum in recurs, parata a formulat un fel de ordonanta presedintiala, avocatul mi-a cerut din nou onorariu si am platit.
Intrebarea este care ar fi mobilul avocatului ca nu cere cheltuielile de judecata. Intrebandu/l asupra acestui aspect avocatul a spus ca parata e persoana in varsta, are pensia mica si nu ar putea plati cheltuielile de judecata.
Avocatii de pe forum ar putea sa ma lamureasca care este strategia colegului lor ?
Nu este strategie ci experienta.
Daca aparatorul dvs a precizat ca parata,are pensie mica,este evident ca aparatorul dvs a avut in vedere,chiar daca obtine o hotarare din partea instantei de judecata care sa oblige parata la cheltuieli de judecata,aceasta in final poate fi,maxim executata silit,iar din pensia mentionata mica,aparatorul dvs a apreciat ca nu se justifica a demara asemenea procedura
Aspectul referitor la solicitarea cheltuielilor de judecata trebuia clarificat cu aparatorul dvs anterior pronuntarii instantei de judecata
goe_07 a scris:

Nu este strategie ci experienta.
Daca aparatorul dvs a precizat ca parata,are pensie mica,este evident ca aparatorul dvs a avut in vedere,chiar daca obtine o hotarare din partea instantei de judecata care sa oblige parata la cheltuieli de judecata,aceasta in final poate fi,maxim executata silit,iar din pensia mentionata mica,aparatorul dvs a apreciat ca nu se justifica a demara asemenea procedura
Aspectul referitor la solicitarea cheltuielilor de judecata trebuia clarificat cu aparatorul dvs anterior pronuntarii instantei de judecata


Parerea mea este ca nu e vorba de experienta ci de o problema "pro domo".
Daca ar fi cerut cheltuieli de judecata parata ar fi renuntat si la apel si la recurs, caci ar fi nevoita sa plateasca cheltuielile de judecata. In modul in care a apreciat situatia avocatul si/a facut rost de noi procese. Avocatul stia ca si partea si eu clientul sau am pensie mica dar nu a renuntat la un onorariu mai mic. Si cum e vorba de speta la Legea 10/2001, clientii pot fi socotiti "o vaca buna de muls". Astept in continuare alte pareri.
V-a dat avocatul vreo chitanta pentru banii pe care i-a incasat? Daca nu, poate fi si acesta un motiv...Pentru ca a cere cheltuieli de judecata trebuie sa si dovedesti ca ai fost platit si cu cat. Ca apoi apreciaza instanta daca iti aproba sau nu recuperarea integrala este alta discutie!:sorry:
Exact aceeasi opinie o am si eu ... nu v-a dat nicio chitanta avocatul, asa-i? La dosar, atunci cand se solicita cheltuieli de judecata se depun chitantele onorariilor. In lipsa lor, nu se face nici dovada acestora. Judecatorul nu prezuma ca avocatul a facut o munca pro bono, ci nu-l intereseaza. Dumneavoastra solicitati sau nu sa vi se returneze aceste cheltuieli. El se pronunta asupra a ce dmv solicitati.
Cristea Marina a scris:

V-a dat avocatul vreo chitanta pentru banii pe care i-a incasat? Daca nu, poate fi si acesta un motiv...Pentru ca a cere cheltuieli de judecata trebuie sa si dovedesti ca ai fost platit si cu cat. Ca apoi apreciaza instanta daca iti aproba sau nu recuperarea integrala este alta discutie!:sorry:

Am primit chitanta pe toata suma platita. Dar daca nu s/au cerut cheltuieli, reclamanta / eu fiind parata/ face in continuare diverse actiuni. Pe care le pierde. Si ceea ce este interesant, reclamanta are avocat care redacteaza actiunea apare in proces, dar scrie in finalul cererii de chemare in judecata, FARA CHELTUIELI DE JUDECATA. Deci sunt chemata in judecata prin avocat care nu vrea cheltuieli de judecata, iar avocatul meu nu cere cere cheltuieli de judecata desi eu insist.
Ce fel de jocuri sunt acestea ?

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de judecata in recurs tardiv dandanaua dandanaua Intimatul-parat, prin aparator, depune cu 3 zile inainte de primul termen al unui recurs civil, intampinare si chitanta privind onorariul avocatului.Peste 3 ... (vezi toată discuția)
Avocatul a neglijat să ceară micșorarea cheltuielilor de judecată solicitate de partea adversă. s-a finalizat și recursul, ce se mai poate face în această etapă? lolita45 lolita45 Buna ziua, Am urmatorul caz: acum cativa ani am dat in judecata o banca pentru clauze abuzive intr-un contract de credit. Am pierdut pe fond, la fel si in ... (vezi toată discuția)
Stimați domni și doamnelor din avocatura , vin cu o rugăminte ... M S 2023 M S 2023 Stimați domni și doamnelor din Avocatura , vin cu o rugăminte și o întrebare , dacă ai pierdut in prima instanța și ai drept de recurs și pierzi ... (vezi toată discuția)