Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

Buna ziua,

Am o singura intrebare legata de perioada de preaviz. Puteti sa imi spuneti daca la firma la care lucrez imi dau demisia din motive personale si anume legate de comportamentul angajatorului daca pot sa plec fara a mai sta perioada de 15 zile de preaviz?
In cazul in care nu respect perioada de preaviz si inmanez demisia si plec ce mi se poate intampla?
Ma gandesc ca poate imi vor face probleme in ceea ce priveste predarea cartii de munca sau pot sa ceara si anumite daune?
Ce ma sfatuiti sa fac?
In cazul in care salariatul nu respecta termenul de preaviz salariatului i se pot cere daune-interese reprezentand pagubele provocate unitatii prin plecarea sa. Unii considera ca ar putea chiar concedia salariatul pentru lipsa nejustificata de la serviciu.
Insa, daca angajatorul tau nu a respectat una din obligatiile ce-i revenea potrivit Contractului de munca sau legislatiei muncii, poti demisiona fara a respecta preavizul.
1. puteti demisiona fara preaviz numai daca :
- angajatorul renunţă total ori parţial la preaviz (art.79 alin.7 C.mun.)
- angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă (art.79 alin.8 C.mun.)

2. In cazul demisiei cu preaviz, pe perioada preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. In cazul nerespectarii termenului de preaviz sau nu va indepliniti corect atributiile de serviciu , angajatorul are posibilitatea de a va desface c.i.m disciplinar, potrivit dispozitiilor cuprinse in Codul muncii.

3. Cartea de munca este un document unic si foarte important, pentru ca in ea sunt inscrise toate datele legate de trecutul profesional al unei persoane si vechimea in munca. Titularul acestui document este responsabil sa il recupereze de la fostul angajator si sa il predea la noul loc de munca. In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
Buna seara,
Am si eu doua intrebari referitoare la acest subiect:
1.Poate fi considerata incalcare a clauzelor CIM nerespecatrea datei de plata a salariului. Concret: in contract este scrisa data de 25 a lunii, iar stalele de plata au fost intocmite si semnate pe datele de 15 si 30 a fiecarei luni, iar pentru luna iunie nu s-a efectuat nici o plata, si nu s-a semnat nici un stat de plata.
2. In cazul demisiei fara preaviz conform art.79/pct 8, trebuie sa declar ceea ce nu s-a respectat in CIM si se deruleaza o procedura de cercetare a angajatorului? Sau se inregistreaza ca atare, fara alte complicatii?
Multumesc.
Se poate demisiona si fara preaviz in conditiile art.79 alin.(7) si (8) din codul muncii :
1. angajatorul renunţă total ori parţial la preaviz (art.79 alin.(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv
2. angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă - art.79 alin.(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă
Pe perioada preavizului contractul de muncă îşi produce toate efectele. deci angajatorul are posibilitatea de a desface si disciplinar contractul.
ancaoroian a scris:

Buna seara,
Am si eu doua intrebari referitoare la acest subiect:
1.Poate fi considerata incalcare a clauzelor CIM nerespecatrea datei de plata a salariului. Concret: in contract este scrisa data de 25 a lunii, iar stalele de plata au fost intocmite si semnate pe datele de 15 si 30 a fiecarei luni, iar pentru luna iunie nu s-a efectuat nici o plata, si nu s-a semnat nici un stat de plata.
2. In cazul demisiei fara preaviz conform art.79/pct 8, trebuie sa declar ceea ce nu s-a respectat in CIM si se deruleaza o procedura de cercetare a angajatorului? Sau se inregistreaza ca atare, fara alte complicatii?
Multumesc.

Neplata salariului la timp poate fi considerata o neindeplinire a obligatiilor asumate de catre angajator.
Puteti motiva demisia, in baza art.79 alin.8 C.mun., cu obligatiile nerespectate de catre angajator.