avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa executor judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa executor judecatoresc

Buna ziua, daca am facut un act notariat cu o persoana pentru o datorie fata de aceasta, iar persoana in cauza mi-a deschis dosar de executare silita, i-am restituit suma si am mers la notariat ca datoria s-a stins, trebuie sa mai achit taxa catre executorul judecatoresc care este destul de piperata, in jur de vreo 10 milioane, sau daca executarea silita nu s-a facut, nu trebuie sa achit aceasta taxa? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 21:38, 9 Mai 2011
Daca creditorul dvs a demarat procedura executarii silite,prin executor judecatoresc pe cale de consecinta a achitat taxele aferente,care trebuiesc acoperite de catre dvs
aceste taxe nu au fost achitate, taxele de 10 milioane pe care le cere executorul
Daca creditorul dvs a demarat procedura executarii silite,exista posibilitatea ca din start partile sa fi convenit plata distincta,urmand ca onorariul sa ramana de achitat de catre dvs
Chiar daca dvs ,intre timp ati inteles sa achitati debitul datorat catre persoana fizica,avand in vedere ca a fost demarata procedura de executare silita ,va revine obligatia achitarii serviciilor desfasurate
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2011
goe_07, utilizator
Daca pana la data achitarii debitului, nu ati fost somat de catre executorul judecatoresc, nu trebuie sa mai platiti cheltuielile de executare.Teoretic...practic, nu stiu cum v-ati inteles cu creditorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incuviintare executare silita!!!!!! Oana Gabriela Oana Gabriela In urma unei hotarari de expedient ce are la baza o tranzactie imobiliara pentru partaj divort,care presupune achitarea unei sulte in sarcina mea ,ce a depasit ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)
Renuntare la executare- cine plateste onorariul ? mariuss.i mariuss.i daca banca isi retrage cererea de executare silita de la executorul judecatoresc in urma unei intelegeri amiabile cu aceasta,cine va plati taxele de exceutare ... (vezi toată discuția)