Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incuviintare executare silita!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incuviintare executare silita!!!!!!

In urma unei hotarari de expedient ce are la baza o tranzactie imobiliara pentru partaj divort,care presupune achitarea unei sulte in sarcina mea ,ce a depasit termenul de plata prevazut in hotararea judecatoreasca.
Persoana careia ii datorez sulta a apelat la executor judecatoresc prin dosar de executare solicitat de avocat.S-a formulat cerere de catre executor pt. incuviintarea executarii silite cu termenul pe data de 24.02.2010.
Daca pana pe data de 23.02.2010 achit sulta prevazuta,mai sunt obligat sa platesc onorariu de avocat si executor?
Care ar fi modalitatea de evitare onorariilor?
De vreme ce procedura legala de executare este demarata ,legal trebuiesc achitate obligatiile aferente
Achitati sulta pana ladata de 23.02.2010. Pe 24 va prezentati la termenul dat de instanta cu dovada achitarii, iar cererea de incuviintare a executarii silite va fi respinsa deoarece ramane fara obiect.