avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda pt nerespectarea codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda pt nerespectarea codului muncii

buna seara
va rog sami spuneti si mie ce amenda i se da angajatorului pt nerespectarea legii
adica refuzarea platii pt angajat conform art 51 lit c

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 10 Mai 2011
Codul Muncii la art.51 lit.c prevede suspendarea c.i.m. din din iniţiativa salariatului pe durata concediului paternal.
Daca va referiti la art.51 lit.c din CCMN atunci :
1. Inceand cu 01.01.2011 nu mai este valabil niciun contract colectiv de munca la nivel national.
2. nu exista nicio sanctiune - amenda - pentru faptul ca angajatorul refuza plata acestui ajutor.
3. Acest ajutor se poate acorda numai daca este prevazut in c.i.m., c.c.m. la nivel de angajator, in R.I. sau in c.c.m. la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorului.
4. In conditiile pct.3 si daca ati solicitat acest ajutor , iar angajatorul refuza plata acestuia va puteti adresa instantei de judecata pentru a-l obliga pe angajtor sa va plateasca ajutorul pentru nasterea unui copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu bonus la nastere mmoraru mmoraru Am inteles ca angajatorul este obligat sa acorde un salariu mediu pe companie angajatei, la nasterea copilului. As vrea sa stiu baza legala, pt a putea ... (vezi toată discuția)
Prima de nastere gflorea2000 gflorea2000 O intrebare: legea legata de \"prima de nastere\" se extinde si in 2011 ? am vazut o multime de comentarii pe aceasta tema dar de dinainte de 2011 si nu am ... (vezi toată discuția)
Legea 12/2010 art 16 (2) dumitrascuangelica dumitrascuangelica Buna ziua, imi poate spune cineva daca aceasta lege se aplica si in domeniul privat pentru prima de nastere pe anul 2010?daca da inseamna ca aceasta prima ar ... (vezi toată discuția)