Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda pt nerespectarea codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda pt nerespectarea codului muncii

buna seara
va rog sami spuneti si mie ce amenda i se da angajatorului pt nerespectarea legii
adica refuzarea platii pt angajat conform art 51 lit c

va multumesc
Codul Muncii la art.51 lit.c prevede suspendarea c.i.m. din din iniţiativa salariatului pe durata concediului paternal.
Daca va referiti la art.51 lit.c din CCMN atunci :
1. Inceand cu 01.01.2011 nu mai este valabil niciun contract colectiv de munca la nivel national.
2. nu exista nicio sanctiune - amenda - pentru faptul ca angajatorul refuza plata acestui ajutor.
3. Acest ajutor se poate acorda numai daca este prevazut in c.i.m., c.c.m. la nivel de angajator, in R.I. sau in c.c.m. la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorului.
4. In conditiile pct.3 si daca ati solicitat acest ajutor , iar angajatorul refuza plata acestuia va puteti adresa instantei de judecata pentru a-l obliga pe angajtor sa va plateasca ajutorul pentru nasterea unui copil.