Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu bonus la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu bonus la nastere

Am inteles ca angajatorul este obligat sa acorde un salariu mediu pe companie angajatei, la nasterea copilului. As vrea sa stiu baza legala, pt a putea solicita, deoarece eu inca nu am auzit de vreun angajator care sa ofere acest drept femeilor de bunavoie. Va multumesc

Precizare: din cate am inteles e vorba despre un Contract colectiv de munca (sau asa ceva), care mai poate fi in vigoare sau nu, mai ales in conditiile noului Cod al muncii.
mmoraru, utilizator
Nu mai exista aceasta obligatie, nu mai este in viguare legea care conferea acest drept. Baza legala era: art 51 lit. c din CCMUN 2007-2010.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Desi corect ar fi sa fie luata in considerare legea valabila la data la care femeia anunta ca e insarcinata, pentru ca femeile isi fac si niste calcule in legatura cu drepturile pe care le au. Bine, aici e mai mult vorba despre indemnizatie, nu neaparat despre acest salariu
Oricum, multumesc inca o data.
Cu placere.
Se tine cont de legea in viguare la momentul cererii.
mmoraru a scris:

Am inteles ca angajatorul este obligat sa acorde un salariu mediu pe companie angajatei, la nasterea copilului. As vrea sa stiu baza legala, pt a putea solicita, deoarece eu inca nu am auzit de vreun angajator care sa ofere acest drept femeilor de bunavoie. Va multumesc

Precizare: din cate am inteles e vorba despre un Contract colectiv de munca (sau asa ceva), care mai poate fi in vigoare sau nu, mai ales in conditiile noului Cod al muncii.

1. Sunt foarte multi angajtori care au acordat acest ajutor de nastere.
2. Era reglementat de art.51 lit.c din CCMN pe anii 2007/2010 , care de la 01.01.2011 nu mai este in vigoare.
3. In prezent, acest ajutor se acorda numai daca este pevazut de c.i.m., c.c.m. la nivel de angajtor sau la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorui ori in R.I. al angajatorului.
4. Dreptul de a primi acest ajutor se naste odata cu nasterea copilului si nu la data depunerii cererii.
Multumesc pentru raspuns. Am inteles cum stau lucrurile.
S-auzim numai de bine.