Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare salariu la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare salariu la nastere

se mai acorda un salariu la nasterea unui copil?
celestin a scris:

se mai acorda un salariu la nasterea unui copil?

Acest ajutor de nastere se acorda numai in conditiile in care este prevazuta acordarea acestuia in c.i.m., in c.c.m. la nivel de angajator, in R.I al angajatorului sau in c.c.m. la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorului.

De la 01.01.2011 nu mai exista contract colectiv de munca la nivel national.
exista cumva c.c.m. pe nivel de ramura sanitara pe anul 2011?
daca nu au ramas in ncontinuare valbile prevederile celui din 2010?
celestin a scris:

exista cumva c.c.m. pe nivel de ramura sanitara pe anul 2011?
daca nu au ramas in ncontinuare valbile prevederile celui din 2010?

Este in vigoare Contractul colectiv de muncă la nivel de ramură sanitară pe perioada 2008-2010
Il puteti gasi aici:
[ link extern ] /
multumesc de raspuns , dar nu pot deschide link-ul.
presupun ca este cel aparut in MO din 20.10.2008 ?
daca este asa cum spuneti, acolo scrie la art. 96 ca are dreptul la asa ceva
Dati click pe download si apoi il puteti salva in caculatorul dvs ... intr-adevar, la art.96 alin.2 lit.c din acest CCM se prevede dreptul salariatilor de a primi un salariu de bază, plătit de unitate mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu de bază.