Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere carte de munca

Buna ziua,
Cat dureaza inchiderea unei carti de munca de catre ITM?
Am inteles ca se duce decizia de catre fostul angajator, iar in functie de aceasta sau si statele de plata se inchide???
:(
Exista model cerere in care sa mentionez NOULUI angajator ca nu am cartea de munca in posesia mea ci este la itm?? Pot exista probleme la angajare datorita acestei situati?
In functie de cat de repede a dus angajatorul decizia de incetare a contractului individual de munca si statele de plata si de volumul de munca de la ITM-ul respectiv.
La noul angajator dati o declaratie in care spuneti ca aveti carnetul de munca la fostul angajator si il veti duce dupa ce intrati in posesia lui.
Precizez ca angajarea dvs. nu trebuie conditionata de prezentarea carnetului de munca.
Va multumesc pt. raspuns!
De exemplu, la ITM Buc. dureaza cam intre 3 sapt si o luna eliberarea carnetului de munca de acnd s+a depus decizia de incetare. Asta numai daca carnetul se afla la ITM sau la angajator (cei cu 0.25 %).
Daca carnetul de munca se afla la scanat dureaza si luni de zile pana il recuperati.

La noul angajator se da o declaratie pe propria raspundere ca aveti carnet de munca care se afla la ITm sau la angajator in vederea inchiderii lui si ca il prezentati intr-un anumit termen.