Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARTEA DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARTEA DE MUNCA

Sotia mea a lucrat pana acum 10 zile,si i se intarzie nota de lichidare si restituirea cartii de munca.As vrea sa stiu in termen de cate zile angajatorul ar trebui sa elibereze cartea de munca ,si in cat timp aceasta ajunge la angajat?Va multumesc!
Functie de existenta personalului calificat pentru RU,de bagajul de activitati de evidenta ,intocmire formalitati angajare/incetare raport de munca ,exista posibilitatea intarzierii un timp rezonabil a intocmirii si eliberarii documentelor incetare activitate si a carnetului de munca .
Legal ,angajatul dupa completarea de regula la sediul unitatii a formalitatilor de incetare a raporturilor de munca, intra in posesia documentelor si a carnetului de munca.
Inteleg cele spuse de dumneavoastra,insa sotia mea trebuie sa predea cartea de munca urmatorului angajator,si daca nu face acest lucru cat mai repede exista probabilitatea de a-si pierde noul loc de munca,trebuie sa existe ceva care sa oblige angajatorul sa ii dea cat mai repede cartea de munca.Si in plus de asta ii tot amana nota de lichidare.
De regula cartea de munca este pastrata la ITM , pentru ca destul putini angajatori au resursele necesara pastrarii cartilor de munca la sediu societatii .
Angajarea unui angajat se face cu contract individual de munca , iar cartea de munca poate fi dusa si mai tarziu la ITM .
Un CIM trebuie sa fie inregistrat la ITM in termen de 20 de zile de la semnarea acestuia de ambele parti .
Angajatorul este obligat sa duca modificarile la ITM in termen de 5 zile lucratoare , dar daca se descurca acest termen poate fi si mai lung .
Angajarea unei persoane nu este conditionata de prezentarea carnetului de munca. La noul angajator viitorul salariat va de o declaratie daca are sau nu carnet de munca. In caz ca detine carnet de munca, va face precizarea ca o va aduce intr-un anumit termen intucat se afla la fostul angajator in vederea inchiderii.

Impotriva refuzului fostului angajator de a elibera carnetul de munca, fostul salariat se poate adresa ITM-ului si/sau instantei de judecata.