avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca -concedieri colective
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca -concedieri colective

am lucrat ca economista din 1980 pana in 2007 la aceeasi intrepr
in luna a XII 2007 am fost concediata conf. art.65 din codul muncii si OUG. 22/2004
In aceasta per. de 3 ani am benef. de :
-plati compensatorii 12 luni
-indemnizatie de somaj 12 luni si venit de completare 12+ 12 luni;deci 24 de luni
art. 12.5 alin. 4 din OUG 22/2004 spune ca :
-"perioada ac. platilor compensatorii si a venitului de completare , potrivit prez . OG constituie stagiu de cotiz. in sist. public de pensii si alte drepturi de asig . sociale"
La calculul vechimii in munca , Casa Jud. Pensii , pe aceasta perioada de 3 ani mi-a luat in calcul 2ani 4 luni si 7 zile .
DE UNDE ACEASTA PERIOADA SI DACA ESTE CORECT, LEGAL !?
VA ROG MULT RASPUNDETI-MI CAT MAI REPEDE PTR A PUTEA CONTESTA IN TERMEN !!
VA MULTUMESC.

Alte discuții în legătură

Angajare intr-o institutie de stat dupa beneficierea de oug 22/2004 magdamiulescu magdamiulescu buna ziua.am 56 ani,am lucrat 25 ani la sc avioane craiova,am beneficiat in 2009 de oug 22/2004,actualmente sunt pensionata anticipat partial.intrebare: pot ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta maria1900 maria1900 intre 1976-1979 am absolvit curs facultate invatamant zi ,ce punctaj am realizat pt ac perioade asimilate la pensie ptr lim de varsta ? (vezi toată discuția)
Vechimea in munca lyly64 lyly64 - am beneficiat in perioada 2008-2011 de somaj conf. Legii 76/2002, de venituri completare conf.OUG 22/2004 , urmat de platii compensatorii , diminuat venitul ... (vezi toată discuția)