Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare intr-o institutie de stat dupa beneficierea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare intr-o institutie de stat dupa beneficierea de OUG 22/2004

buna ziua.am 56 ani,am lucrat 25 ani la sc avioane craiova,am beneficiat in 2009 de oug 22/2004,actualmente sunt pensionata anticipat partial.intrebare: pot sa ma angajez la compania de apa craiova , daca am beneficiat de oug 22/2004 si bine inteles sa renunt la pensie?va multumesc.
Dvs. aveti un venit din pensie anticipat partial, dupa ce semnati CIM, mergeti la casa de pensii si sistati pensia anticipat partial.

La reancadrare in munca la societate comerciala cu capital majoritar de stat, nu mai beneficiati de venit de completare, pentru ca primiti pensie.

Va puteti angaja in baza unui CIM fara probleme la unitatea pe care ati amintit-o mai sus.

Conf. Art. 12^6 din oug 22/2004:
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza o singura data de platile compensatorii si de venitul de completare, prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(4) Nu beneficiaza de venit de completare persoanele prevazute la alin. (1) care se reincadreaza in munca la societatile comerciale cu capital majoritar de stat, de la data reincadrarii.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic