Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventie scrisa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventie scrisa

Este obligatoriu ca prin notiunea de conventie scrisa sa excludem posibilitatea formei autentice?

Cu multumiri
Da, daca avem in vedere un inscris olograf scris si semnat de parti sau orice alta conventie care se inchei in scris doar ad probationem si nu ad validitatem
Ma refer intr-o situatie, in care cineva nu mentioneaza expres forma in care a incheiat actul de donatie, specificand ca a incheiat cu cealalta parte o "conventie scrisa". Actul de donatie este supus formei autentice sub sanctiunea nulitatii, dar nu inteleg daca forma a fost respectata sau nu.

Cu multumiri