Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Buna ziua!
Detin un teren in copropietate cu un individ in suprafata de 363 mp, avand o deschidere de 12.70cm. As dori sa ma separ de acest individ care mi-a adus numai necazuri atat mie cat si parintilor mei. Problema ca el nu vrea sa ne separam si vrea sa-l vindem impreuna. Terenul se afla lipit de al parinitilor mei( de fapt a fost al lor). Cine primeste deschiderea mai mare daca nu ne intalegem amiabil?
Multumesc
Puteti cere oricand partajarea bunului comun la judecatoria pe raza localitatii careia se afla terenul.
Cu privire la deschidere, daca cotele in baza carora detineti terenul sunt egale, 1/2, in mod normal se vor forma doua loturi egale, cu aceeasi deschidere la drum, de 6, 35 m. Totusi, in functie de nevoile fiecarui proprietar si de amplasarea bunului, pot aparea mici diferente.