Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... repunere dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

repunere dosar

buna ziua,
cam care este termenul de prezentare in instanta cine il hotaraste,intr-un dosar de divort unde la prima infatisare ambele parti nu s-au prezentat(din motive medicale).
stiu ca trebuie depusa o cerere de repunere pe rol a dosarului.
multumesc
Buna ziua !
In cazul in care nu se prezinta niciuna dintre partile in proces (legal citate) cauza se suspenda . Ramanea in nelucru a cauzei mai mult de 1 an duce la perimare . Efectuati cerere de repunere pe rol inainte de implinirea termenului de 1 an . Termenul este stabilit de instanta si vi se va comunica odata cu depunerea cererii de repunere pe rol , daca va prezentati personal pentru depunerea acesteia .