Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata concediului de odihna in cazul angajatului cu 4 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata concediului de odihna in cazul angajatului cu 4 ore

Buna ziua.

Am o intrebare, pe care am mai adresat-o si cu alt prilej si la care am primit si raspunsuri.
Dar, pentru ca problema mea persista, revin si eu cu intrebarea: angajatul cu 4 ore are dreptul la cate zile de concediu de odihna anual? Din cate mi s-a mai zis, si dupa cum foarte bine pot si ochii mei sa buchiseasaca in Codul muncii, inteleg ca durata concediului de odihna nu e influentata de felul normei de munca (intreaga/jumatate). Dar contabilul de la societatea la care lucrez, cu argumentul infailibil si imposibil (din punctul lui de vedere) ca asa a facut si pana acum, sustine ca nu, daca lucrezi 4 ore si concediul de odihna se reduce la jumatate.
Asta unu la mana.
Si a doua intrebare: presupunand ca pana la urma isi intra toata lumea in normalitate, cum trebuie procedat pt a se modifica aceasta mentiune eronata a contratului de munca? Se face act aditional, se trimite online la ITM si ar trebui, mai departe sa primesc si o copie a sa si un nr de inregistrare REVISAL? Sau cum?
Va multumesc.
1. In cazul unei personae care lucreaza cu timp partial, durata minima a concediului de odihna anual este tot de 20 de zile lucratoare.

2. Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru. (art.103 alin.1 si 2 c.mun.)

3. Se face corectie si se transmite prin REVISAL daca s-a inregistart gresit in REVISAL ceva.
Multumesc pentru raspuns freeelis, si p promptitudine.
si cum reusesc eu sa aflu daca aceasta modificare? Ar trebuie ca acea comunicare in REVISAL sa primeasca un nr de inregistrae, care sa-mi fie comunicat si mie, impreuna cu o copie a acutului prin care se face modificare de rigoare, nu?
Orice act aditional la c.i.m. se face in dublu exemplar, din care un exemplar i se inmaneaza salariatului ... nu toate modificarile la c.i.m. se transmit prin REVISAL.
Deci modificarea privitoare la durata concediului de odihna pt salariatul cu jumatate de norma se rezolva prin redactarea unui act aditional in 2 exemplare, fara a se mai transmite prin Revisal.
Cristina I. a scris:

Deci modificarea privitoare la durata concediului de odihna pt salariatul cu jumatate de norma se rezolva prin redactarea unui act aditional in 2 exemplare, fara a se mai transmite prin Revisal.

Intr-adevar, asa este ... :)