avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare mostenire

Situatia e in felul urmator: doi soti la a 2-a casatorie, ea are 2 copii el 3. Toti copii sunt majori la casele lor. Impreuna au casa si gradina la sat plus vre-o 2 alte terenuri. Sunt casatoriti de 7 ani jumate.
Ea e grav bolnava si se pare ca traieste ultmele clipe. Ce drept de mostenire au copii ei in clipa in care mama lor nu mai e. Si ce obligatii are actualul sot fata de copii ei.
Ea din prima casatorie a ramas cu un apartament pe care acuma pe patul de moarte la trecut pe numele copiilor. Actualul sot nuavea nici un drept asupra acelui apartament?
multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
nicoles23, utilizator
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 20:58, 11 Mai 2011
Sotul mosteneste 1/4 din masa succesorala, iar copiii ei impart in mod egal restul de 3/4. Copiii sotului nu o mostenesc pe doamna.
copii lui nu mostenesc ce a avut ea anterior
da e logic ca, copii lui nu mostenesc ce ava ea anterior. Dar el are 1/4 din apartamentul ce ea il detinea inainte de casatorie? Pentru ca nu e logic ca el sa aibe doar 1/4 din casa ce au dobindit-o impreuna dupa casatorie.
nicoles23 a scris:

nu e logic ca el sa aibe doar 1/4 din casa ce au dobindit-o impreuna dupa casatorie.


El are DEJA o jumatate din acesta casa (prin cumparare in timpul casatoriei).
Si va mai mosteni, in calitate de sot supravietuitor, 1/4 din jumatatea de casa a sotiei lui.
Asta face in total 1/2 + 1/4 din 1/2 = 5/8 din casa.

El nu a avut niciodata nimic din apartamentul ei (pentru ca nu l-au cumparat impreuna in timpul acestei casatorii. Ea il avea deja).
El ar fi putut sa mosteneasca, la moartea ei, 1/4 si din acest apartament DACA intre timp ea nu l-ar fi vandut. (Cum "la trecut pe numele" copiilor? Prin ce act, mai exact?)
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
romascanu, moderator
romascanu a scris:

El are DEJA o jumatate din acesta casa (prin cumparare in timpul casatoriei).
Si va mai mosteni, in calitate de sot supravietuitor, 1/4 din jumatatea de casa a sotiei lui.
Asta face in total 1/2 + 1/4 din 1/2 = 5/8 din casa.

El nu a avut niciodata nimic din apartamentul ei (pentru ca nu l-au cumparat impreuna in timpul acestei casatorii. Ea il avea deja).
El ar fi putut sa mosteneasca, la moartea ei, 1/4 si din acest apartament DACA intre timp ea nu l-ar fi vandut. (Cum "la trecut pe numele" copiilor? Prin ce act, mai exact?)


deci el ar fi mosteni cea din apartament dupa moartea ei, dar acum nu mai e cazul ca la trecut pe numele copiilor cat inca e in viata. A inteles ca le-a facut la cei doi fii contract de vanzare cumparare si acuma sunt amindoi proprietari pe el.
iar depre casa si terenurile ce le au impreuna dupa casatorie, si eu ma gindeam ca da sotul mosteneste jumate din jumatea sotiei, iar copii iau cealalta jumatea. Corect?

multumesc de raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2011
nicoles23, utilizator

Alte discuții în legătură

Bunuri dobandite in timpul casatoriei lorina77 lorina77 Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare... Sotul meu are un copil din prima casatorie, eu nu.Am aplicat recent la programul prima casa-sotul meu ... (vezi toată discuția)
Cote de mostenire pentru copii din 2 casatorii diferite ContSters126200 ContSters126200 Buna dimineata! Am o cunostinta cu urmatoarea situatie familiala: un copil din prima casatorie si apartament proprietate personala cumparat inainte cu 3 ani ... (vezi toată discuția)
Mostenitori renata67 renata67 Buna ziua! As vrea sa va relatez o situatie si sa va pun o intrebare. Doua persoane au trait in concubinaj cativa ani , timp in care li s-a dat un ... (vezi toată discuția)