Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut cu act notarial
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut cu act notarial

In cazul in care sotul meu a beneficiat de un imprumut (intre persoane fizice) cu act la notar, iar in momentul de fata, cand a expirat data pana la care trebuia returnata suma, sotul nu are nici un venit si nici alte bunuri, exista riscul executarii mele silite, in calitate de sotie?

Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns! Sa inteleg ca, dupa pronuntarea divortului, responsabilitatea achitarii datoriilor de orice tip (credite, imprumut cu act notarial, etc, toate in numele sotului) revine exclusiv sotului?
In cadrul procesului de divort, vor fi partajate nu numai bunurile comune, ci si datoriile comune (daca imprumutul respectiv va fi considerat datorie comuna a fostilor soti). In acest caz, raspunderea pentru achitarea datoriilor revine celui care preia imprumutul.
Daca imprumutul nu va fi considerat datorie comuna (se are in vedere scopul pentru care a fost facut de sot) , raspunderea va fi a sotului.