Forum Discuţii juridice Executare silită contract de imprumut, fara garantie ...
Discuție deschisă în Executare silită

contract de imprumut, fara garantie imobiliara-executare silita

Am imprumutat o suma de bani cu contract notarial, dar fara garantie imobiliara. Nu am mai reusit sa inapoiez in timpul stabilit prin contract suma, iar persoana care mi-a imprumutat vrea sa ma execute silit. Mi-a spus ca-mi trimite o notificare de la un executor si ca imi vinde casa. Casa este proprietate comuna cu sotia. Ea nu a semnat contractul de imprumut. Ce pot sa patesc? Ca si venituri, avem salariul meu si somajul sotiei. As avea nevoie de un raspuns URGENT.
Va multumesc anticipat.
antony, utilizator
Creditorul poate pune in executare contractul de imprumut, care fiind facut in forma autentica reprezinta titlu executoriu.
In cadrul executarii silite se poate pune poprire pe salariul dvs. In ce priveste casa, aceasta poate fi executata silit numai dupa ce se va realiza un partaj judiciar (printr-un proces de partaj) in urma careia casa sa va fie atribuita dvs. Creditorul are posibilitatea sa formuleze o actiune de partaj. Aceasta este o procedura destul de indelungata, timp in care ar fi bine sa va achitati imprumutul, intrucat la sfarsitul procesului de partaj exista posibilitatea reala ca creditorul sa scoata casa la vanzare.
Daca imprumutul a fost luat in timpul casatoriei, creditorul are si posibilitatea de a formula o actiune prin care sa se constate ca imprumutul a fost contractat in numele ambilor soti, si atunci poate executa casa fara partaj, dar si aceasta posibilitate presupune un proces destul de indelungat. In orice caz, daca se incepe executarea silita impotriva dvs executorul poate inscrie o somatie in cartea funciara iar dv snu veti mai putea instraina respectivul imobil.
Încercaţi să dovediţi în instanţă că împrumutul a fost luat pentru interesele dumneavoastră personale, nu pentru interesul comun al familiei. În acest fel aţi putea scăpa de urmărirea întregului imobil.

Mai puteţi încerca să dovediţi, dacă puteţi proba natura de datorie proprie a împrumutului, faptul că soţia a avut o contribuţie mai mare la achiziţionarea imobilului, astfel încît la partajul acestui bun cota care vă revine şi care va fi supusă executării silite să fie cît mai mică.

Incercati sa va intelegeti cu imprumutatorul asupra unei esalonari de plata, prin inscris notarial.
Oricum solutia ar fi sa apelati la un avocat care sa va reprezinte interesele, avand in vedere ca va poate executa silit urmarind toate bunurile.
Va trebui sa va angajati avocat.
Creditorul are dreptul la banii imprumutati dar se poate ajunge la o esalonare daca acesta este de acord.
Daca nu este de acord poate dura foarte mult ( daca aveti avocat ) pana sa obtina ceva de la dvs.
Daca actul e facut la notar poate sa incepa deja executarea silita.

avocat Claudiu Lascoschi
antony a scris:

Am imprumutat o suma de bani cu contract notarial, dar fara garantie imobiliara. Nu am mai reusit sa inapoiez in timpul stabilit prin contract suma, iar persoana care mi-a imprumutat vrea sa ma execute silit. Mi-a spus ca-mi trimite o notificare de la un executor si ca imi vinde casa. Casa este proprietate comuna cu sotia. Ea nu a semnat contractul de imprumut. Ce pot sa patesc? Ca si venituri, avem salariul meu si somajul sotiei. As avea nevoie de un raspuns URGENT.
Va multumesc anticipat.

Este foarte important cum este formulat contractul de imprumut.
Daca contractul de imprumut nu este cu garantie imobiliara, nu vi se poate vinde direct casa, fara proces.
Art. 33 din Codul Familiei prevede:
Bunurile comune nu pot fi urmarite de creditorii personali ai unuia dintre soti.
Cu toate acestea, dupa urmarirea bunurilor proprii ale sotului debitor, creditorul sau personal poate cere impartirea bunurilor comune, insa numai in masura necesara pentru acoperirea creantei sale.
In acest din urma caz, bunurile atribuite prin impartire fiecarui sot devin proprii.

Insa pentru toate acestea, este necesar proces, in instanta...