Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Vreau sa dau examen la INM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Vreau sa dau examen la INM

Bună ziua ,

Sunt proaspăt absolvent al unei Facultăţi de Administraţie Publică de stat (Nota licenta 10) şi lucrez ca jurist de o lună .
Mă intereseaza care sunt paşii pt a intra la INM , adică pot să dau examen acuma , din prima sau trebuie sa astept 3 ani , ca să am experinţă în domeniu ? Sau mă bag la un master pe drept şi după aceea am dreptul să dau examen ?

Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.
DA, raspunsul corect este : o conditie OBLIGATORIE , trebuie sa fii licentiat in drept , si asta am aflat-o dupa ce am fost la INM , personal .
elis a scris:

Puteti sa va prezentati la examenul de admitere la INM din 31 august 2008. Nu se cere vechime in functii de specialitate juridica.

Adica nu se mai cere vechime de loc??
Este vorba de examenul de admintere la Institutul National de Magistratura , vedeti aici conditiile :
[ link extern ]

La concursul de admitere în magistratura se cere vechime în specialitatea juridica.