avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - Reevaluarile din apel
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - Reevaluarile din apel

In urma reevaluarii bunurilor imobile (casa şi teren), solicitate in apel de una din parti, se constata că valorile la zi a acestora sunt defavorabile partii care le-a invocat, în contextul hotararii din apel a instanţei. In aceasta situatie instanţa hotareste în apel menţinerea valorilor stabilite la evaluarea de pe fond. Este corect, avand in vedere ca hotararea din apel este luata dupa 3 ani de la cea de pe fond, timp in care piata imobiliara a creat o diferenta a valorii bunurilor de 10.000 euro? Se mai poate face ceva de catre partea defavorizata?
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 15:09, 17 Mai 2011
partea defavorizata poate si ea cere reevaluarea pt alinierea la preturile pietei net inferioare perioadei in care s-a facut evaluarea initiala. solicitati pastrarea valorilor actuale pietei ca fiind reale si actuale.
de fapt nu prea exista parte defavorizata. preturile au scazut, salariile au scazut. defavorizata pt ca obtine mai putini bani? nu poti sa muncesti la jumatate de garsoniera si sa iei bani pt o casa. cereti casa in natura daca va avantajeaza acest aspect.
Solicitarea de pastrare a valorilor evaluate cu ocazia apelului se poate face la recurs?
vioadel a scris:

Solicitarea de pastrare a valorilor evaluate cu ocazia apelului se poate face la recurs?
vioadel a scris:

In urma reevaluarii bunurilor imobile (casa şi teren), solicitate in apel de una din parti, se constata că valorile la zi a acestora sunt defavorabile partii care le-a invocat, în contextul hotararii din apel a instanţei. In aceasta situatie instanţa hotareste în apel menţinerea valorilor stabilite la evaluarea de pe fond. Este corect, avand in vedere ca hotararea din apel este luata dupa 3 ani de la cea de pe fond, timp in care piata imobiliara a creat o diferenta a valorii bunurilor de 10.000 euro? Se mai poate face ceva de catre partea defavorizata?


Este corect deoarece art. 296 Cod pr.civ. prevede:
Instanţa de apel poate păstra ori schimba, în tot sau în parte, hotărârea atacată. Apelantului nu i se poate însă crea în propria cale de atac o situaţie mai grea decât aceea din hotărârea atacată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel Martonze Martonze Am o sentinta favorabila la fond. Sentinta este apelata de partea adversa. Daca depun si eu apel , instanta nu poate da o sentinta mai dezavantajoasa pentru ... (vezi toată discuția)
Partaj. recuperare sulta. ndx ndx Buna ziua la toti, Am o intrebare mai complicata putin, si din pacate primesc raspunsuri contradictorii. Tatul meu o fost casatorit cu mama vitrega care ... (vezi toată discuția)
Dauna totala - recuperare suma asigurata ContSters83341 ContSters83341 Buna ziua, Am avut un Logan care a fost declarat dauna totala de catre societatea de asigurare. Am asigurare full CASCO iar suma asigurata este de 6545 ... (vezi toată discuția)