Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de inchiriere intre societate si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de inchiriere intre societate si administrator?

am un imobil inregistrat ca activ in contabilitatea societatii si momentan nu aduce venituri firmei.Este corect daca administratorul aceleasi societati incheie un contarct de inchiriere ca el sa locuiasca acolo?si firma sa emita factura catre acesta?cum pot sa fac dovada ca utilitatile le achita chiriasul?trebuie facuta notificare la finante sa pot emite fa cu tva?
Dupa parerea mea, nu cred ca este posibil, ar apare un conflict de interese in administrarea societatii.
Sugestia mea este sa i se puna la dispozitie cu titlu de locuinta de serviciu, urmand doar sa achite contravaloarea utilitatilor si eventual repartiile curente.
pe baza de ce o pun la dispozitie ca locuinta de serviciu?estsi atunci ii facturez numai utilitatile?