avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent indemnizatie copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent indemnizatie copil

Buna ziua,

Intrebarea mea este : daca optez pentru indemnizatie crestere copil doar 1 an de zile si revin la servici mai devreme de a implinii copilul 1 an, beneficiez de stimulent 500 ron, pana implineste copilul 2 ani sau pana implineste 1 an?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 12 Mai 2011
cf legii pana implineste copilul 2 ani sau 3 daca este bolnav
Buna !!!
Iti raspund eu ca sunt in aceeasi situatie si m-am interesat la directia generala de protectie a copilului unde se depun dosarele pt indemnizatie
Beneficiezi de acest stimulent de 500 ron daca te intorci la serviciu si cu o zi mai devreme de a implini copilul 1 an sau poti opta pt stimulent direct fara ati lua ccc.
barnavalentina a scris:

Buna ziua,

Intrebarea mea este : daca optez pentru indemnizatie crestere copil doar 1 an de zile si revin la servici mai devreme de a implinii copilul 1 an, beneficiez de stimulent 500 ron, pana implineste copilul 2 ani sau pana implineste 1 an?



Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr.111/2010 obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil vgeorge vgeorge buna ziua . daca optez pentru ccc 2 ani si pana implineste copilul 1 an ma intorc la servici , beneficiez de 500 ron lunar pe langa salar (si ce perioada)? ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie daniela-dinu daniela-dinu Buna ziua, Am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta. O sa nasc cat de curand si as vrea sa ma intorc la serviciu mai devreme de implinirea varstei ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil nascut prematur 2011 loredanastiuca loredanastiuca Buna ziua, Am nascut cu 3 luni inainte de termen, si as dori sa stiu urmatoarele - daca optez pt 1 an de concediu de crestere copil, acesta va inceta ... (vezi toată discuția)