Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent indemnizatie copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent indemnizatie copil

Buna ziua,

Intrebarea mea este : daca optez pentru indemnizatie crestere copil doar 1 an de zile si revin la servici mai devreme de a implinii copilul 1 an, beneficiez de stimulent 500 ron, pana implineste copilul 2 ani sau pana implineste 1 an?
cf legii pana implineste copilul 2 ani sau 3 daca este bolnav
Buna !!!
Iti raspund eu ca sunt in aceeasi situatie si m-am interesat la directia generala de protectie a copilului unde se depun dosarele pt indemnizatie
Beneficiezi de acest stimulent de 500 ron daca te intorci la serviciu si cu o zi mai devreme de a implini copilul 1 an sau poti opta pt stimulent direct fara ati lua ccc.
barnavalentina a scris:

Buna ziua,

Intrebarea mea este : daca optez pentru indemnizatie crestere copil doar 1 an de zile si revin la servici mai devreme de a implinii copilul 1 an, beneficiez de stimulent 500 ron, pana implineste copilul 2 ani sau pana implineste 1 an?

Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr.111/2010 obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.