Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU CRESTERE COPIL

buna ziua . daca optez pentru ccc 2 ani si pana implineste copilul 1 an ma intorc la servici , beneficiez de 500 ron lunar pe langa salar (si ce perioada)? baza legala. multumesc anticipat.
Art. 7 din OUG nr.111/2010 :
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. .....

art.2 alin.1 lit.a re refera la concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an .....
deci daca ma intorc la serviciu in primul an beneficiez de cei 500 ron pana copilul implineste 2 ani.va multumesc