Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... statutul functionarului public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

statutul functionarului public?

Buna ziua,

Daca un functionar public este in proces cu DNA-ul poate fi suspendat din functie?Adica suspendarea pana la finalizarea procesului este obligatorie?

Multumesc
Art. 94. - (1) Raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcţionarul public se află în una dintre următoarele situaţii:
....
m) în cazul în care s-a dispus trimiterea în judecată pentru săvârşirea unei infracţiuni de natura celor prevăzute la art. 54 lit. h);
......

art.54 lit.h din Legea nr.188/1999 : săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice.
In cazul suspendarii, functionarul public poate primi zilele de concediu care i se cuvin pe anul acesta, inaintea suspendarii?Si in cazul in care acesta se afla in concediu medical se poate aplica suspendarea?

Multumesc mult
Functionarul public poate solicita CO inainte de suspendarea raportului de serviciu ...concediu medical suspendă de drept raportul de serviciu