Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri

buna
in urma unui accident rutier pe un drum national mia fost distrusa mashina in proportie de 40%,intrant in contact cu un animal intro zona fara indicator de atentionare animale....nereushind s ne punem deacord cu proprietarul pt eventualele despagubiri(mentionez faptul ca in procesul verbal proprietarul animalului ishi asuma vina shi se obliga la o intzelegere amiabila)mergem in judecata....avand mare nevoie de un automobil urgent shi neavand posibilitatea de ami cumpara am fost nevoit sami inchiriez unul....in urma judecatii paratul imi va platii shi cheltuielile de inchiriere a celuilalt auto ?
multzumesc anticipat
Daca instanta va constata vinovatia proprietarului si va gasi intemeiata cererea dumneavoastra de obligare a acestuia la plata daunelor cauzate (incluzand si cheltuielile cu inchirierea) va poate acorda aceste despagubiri.